Si kdaj pomislila, koliko vpliva imajo tvoje vsakodnevne odločitve na okolje?
Včasih se zdi, da je težko začeti spreminjati navade, sploh ker so plastične vrečke, enkratni izdelki in hitra moda narejeni tako priročno. Tudi sama se pogosto znajdem v dilemi, ko se odločam, kako bolj trajnostno zastaviti svojo rutino.
A se mi zdi, da sem skozi leta vztrajnosti resnično ustvarila nekaj trajnostnih navad, ki bi jih rada podelila s tabo. 🙂
Na začetki se je seveda vedno treba malo prilagoditi in ni nujno, da bo prvi korak najboljši korak (ne bom te dolgočasila s svojo prigodo o tem, kako sem se odločila narediti domačo zobno pasto, ki je bila bližje katastrofi kot uspehu …) ampak prav vsak mali napredek šteje.
Tukaj je nekaj nasvetov, s katerimi lahko že danes začneš spreminjati svojo vsakodnevno rutino v bolj trajnostno:
__________________________________________________________________________________________________________
Preden rečeš, da tvoje navade ne spremenijo veliko, pomisli na naslednje: povprečna ženska v življenju porabi kar 150 kg vložkov in tamponov. To je približno toliko, kolikor tehta povprečen hladilnik! Predstavljaj si, da bi enkrat za vselej odstranila ta hladilnik odpadkov iz okolja.
In to res lahko storiš!
Z zamenjavo enkratnih izdelkov z bolj trajnostnimi alternativami.
»Hladilnika smeti« iz tamponov/vložkov lahko zamenjaš z uporabo LaliCupa. Namesto plastičnih slamcev, uporabi kovinske ali bambusove slamice, pri nakupu sadja pa uporabi bombažne vrečke (sama pa sem sešila vrečke za večkratno uporabo iz starih zaves – bi te zanimal tutorial?).
Želim kupiti trajnostne menstrualne izdelke
Na primer, lahko začneš z uporabo steklenic za vodo za večkratno uporabo, zamenjaš plastične ščetke z bambusovimi in se izogibaš enkratni plastiki v trgovinah, tako da uporabljaš svojo vrečko, ki si jo kupila (ali pa zašila iz starih zaves).
Poskusi se izogibati plastiki, kjer je to mogoče. Izbira izdelkov brez plastične embalaže je enostavna, a močna sprememba.
Ko se odločiš za nakup hrane, poglej, kaj je trenutno sezonsko in lokalno pridelano. Ta hrana je običajno cenejša, bolj sveža in manj obremenjuje okolje, saj ni potrebovala dolgih transportnih poti.
V veliko mestih imajo pa kar že tržnice na prostem, kjer lahko kupiš kvalitetne pridelke in podpreš lokalne kmete.
Bonus: Sama sem na tržnicah že spoznala nekaj super ljudi in ustvarila prijateljstva, saj vedno kupujem pri istih kmetih. Včasih je res vse, kar potrebuješ, le malo pogovora ob nakupu sveže solate!
Sprejmi preproste ukrepe za zmanjšanje porabe energije in vode. Peri perilo pri nižjih temperaturah, ugasni luči, ko jih ne potrebuješ, in izklopi naprave iz vtičnice. Tako boš zmanjšala svoj ogljični odtis, hkrati pa prihranila pri stroških.
Ko prideš do nakupov, poskusi izbira manj, a kakovostnih izdelkov. Namesto poceni, nizkokakovostnih oblek, ki zdržijo le eno sezono, se raje odloči za en izdelek, ki ga bodo lahko nosili še tvoji vnuki.
Pri nakupu hrane pa se rada vedem po načelu PNPV: Prvi Noter, Prvi Ven. Prednost imajo sveže sestavine, konzerva tunine bo zdržala še do naslednje olimpijade.
Nikoli, ampak res nikoli (!) ne hodim v trgovino lačna, sicer bom zagotovo kupila ogromno nepotrebnih izdelkov.
Verjamem, da zdaj mogoče misliš: *”Vse to z nasveti je lepo in prav, ampak to, da jaz uporabljam bambusovo ščetko je »pljunek v morje«. Spremeniti se morajo podjetja, ne pa jaz!”
Se strinjam, da so velike korporacije pomemben del enačbe. Brez sistemskih sprememb in odgovornosti podjetij, ki povzročajo največ emisij in odpadkov, bodo naši napori omejeni. Vendar pa ne smemo pozabiti, da smo posamezniki tisti, ki te korporacije podpiramo z našimi odločitvami in nakupovalnimi navadami. Podjetja se odzivajo na povpraševanje trga. Ko potrošniki začnejo izbirati bolj trajnostne izdelke, podjetja nimajo druge izbire, kot da se prilagodijo.
Trajnostna rutina je več kot le okoljski prispevek – je način, kako si poenostaviš življenje, obdržiš več denarja in se ob tem počutiš odlično. Ni nam treba spreminjati vsega naenkrat, a majhni, preprosti koraki, ki jih vključiš v svojo rutino, se hitro seštejejo.
Izberi premišljeno, živi bolj trajnostno in občuti razliko!